Wiedza

Kolagen białko młodości

Słowo kolagen zrobiło w ostatnich latach sporą karierę. Odmienia się je przez przypadki, podkreślając jego niezbędność w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wymienia się również kolagen jako składnik wielu kremów redukujących procesy starzenia. Często wspominany jest, kiedy mowa o odmładzaniu organizmu. Czym tak naprawdę jest kolagen? To białko o skomplikowanej strukturze budulcowej, będące podstawowym składnikiem choćby tkanki łącznej, a tkanka łączna jest rusztowaniem tkankowym organizmu, na którym wspierają się poszczególne narządy. Tkanka łączna w większości jest z złożona ze sprężystych włókien kolagenowych. Im więcej kolagenu w organizmie, tym jest on bardziej odporny, wytrzymały, elastyczny i zdrowy.

Kiedy kolagenu ubywa

Żyjemy dłużej i w coraz lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Nasze wymagania więc idą dalej – chcemy być też coraz bardziej sprawni, a nasze ciało powinno idealnie wyglądać. Nikt nie lubi się starzeć. Laboratoria i pracownie naukowe odpowiadają na ową odwieczną ludzką potrzebę i pracują nad kosmetykami, które spowodują spowolnienie starzenia się organizmu. W ostatnich latach w kontekście powstrzymania efektów starzenia się pojawiło się słowo kolagen. Odkryto, że to właśnie on jest odpowiedzialny za jędrność skóry, jej zdrowy wygląd. Stwierdzono jednocześnie, że wraz z wiekiem kolagenu ubywa. Do mniej więcej 25 roku życia w ludzkim organizmie panuje równowaga. Tyle samo kolagenu ubywa, co jest wytwarzane. Później jest gorzej, bo proces odbudowy zostaje wyraźnie spowolniony. Skóra traci elastyczność. Staje się wiotka, krucha, pojawiają się coraz częściej zmarszczki. Jeśli ma być powstrzymany lub choćby spowolniony proces starzenia, do organizmu należy dostarczyć kolagen, by braki uzupełnić.

Skutki barku kolagenu

Odczuwalny brak kolagenu w organizmie to nie tylko sucha, pomarszczona skóra. To także cellulit, bo naczynia krwionośne słabiej pracują. Problemy są też ze słabymi i kruchymi włosami, które stają się matowe, bezbarwne, bardziej łamliwe. Zdarza się też, że pojawia się łupież. Mogą pojawić się też problemy z kośćmi.

Kości w około dziewięćdziesięciu procentach składają się właśnie z kolagenu, który wchodzi w reakcję z wapnem i magnezem. Ich struktura w dużej części zależy od zdrowej struktury kolagenu. W innym przypadku mogą nam grozić częste złamania, a w wieku podeszłym osteoporoza. Niedobór kolagenu może powodować zwyrodnienie stawów, słabą przepustowość naczyń krwionośnych, a nawet problemy z rogówką oka.

Jak dostarczać kolagen do organizmu
Nikogo nie trzeba przekonywać, że kolagen jest niezbędnym w naszym organizmie. Niepodważalnym faktem jest i ten, że w naturalny sposób, wraz z postępującym wiekiem, kolagenu w organizmie ubywa. Należy więc go dostarczyć. Istnieje kilka sposobów, aby tego dokonać. Pierwsza to dostarczanie skórze kolagenu w postaci kremów, maseczek i innych tego typu kosmetyków. Daje to skutki jedynie powierzchowne, bo kolagen przez skórę do organizmu nie przeniknie. Dobre efekty przynoszą zabiegi w salonach kosmetycznych. Można też przyjmować kolagen w postacie suplementu diety (pastylkach lub w postaci płynnej). Dietetycy natomiast polecają dietę bogatą w produkty, przyczyniające się do wzmożonej produkcji tego pełnowartościowego białka. Zwiększenie produkcji kolagenu jest możliwie dzięki spożywaniu warzyw – zielonych i liściastych, galaretek, ryb morskich, tzw. podrobów, czarnej i czerwonej porzeczki, fasoli… Ostatnio na topie są też algi morskie, zwłaszcza bezcenna spirulina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.